Menu
Sepetim

Motor Yağı Fiyatları

Motor Yağı
Günümüzde ham petrolden elde edilen ürünler çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Motor yağları da ham petrole çeşitli katkı maddelerinin ilave edilmesiyle elde edilen bir endüstri ürünüdür. Motorlar, içerisinde belli mekanizmaların hareket etmesi ile çalışan sistemlerdir. Dolayısıyla motor içerisinde birbiri ile sürtünen mekanik parçaların bakımının yapılması gerekmektedir. Motor yağı söz konusu bakım için kullanılan temel ekipmanlardan biridir. Motor yağları hareketli mekanik parçalarının sürtünmesini engelleyerek daha rahat hareket etmelerine imkan sağlar. Motorda sürtünme azaldığı zaman ise motor aşınmaktan korunarak gereksiz ısınmanın önüne geçilir. Böylece motorda oluşan enerji kullanımı daha verimli hale gelir. Diğer bir deyişle motor yağı motor üzerinde ince bir sıvı tabaka oluşarak sürtünmeyi önler. Sürtünmenin önlenmesi sayesinde de tekerleklere daha fazla enerji aktarımı gerçekleşir. Motor yağları aynı zamanda uygulandığı motorun temiz kalmasını sağlayarak kullanım süresinin uzamasını sağlar. Motorda oluşan toz ve kiri yağ filtresine doğru taşınmasına yardımcı olur. Ayrıca bu ürünler motorda oluşabilecek pası engelleyerek motor silindirlerinde oluşan ısıyı kartere indirilmesini sağlar. Piyasada birçok markanın değişik tür ve özelliklerde motor yağı ürünü bulunmaktadır.

Motor Yağı Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?
Motor yağı seçimi doğru bir şekilde gerçekleştirilmezse söz konusu motorların kullanım ömrü azalabilir. Bu nedenle hangi motor için ne tür motor yağının kullanılacağının tespiti için belli göstergelere dikkat edilmelidir. Öncellikle satın alınacak motor yağının orijinal olup olmadığına bakılmalıdır. Merdiven altı ya da sahte ürünlerin bileşimleri bilinmediğinden motorda nasıl bir performans göstereceği de bilinemez. Ayrıca satın alınan motor yağlarının kapağının açık olmadığından da emin olunmalıdır. Diğer taraftan otomobil üreticileri ürettikleri motorlar için kullanılması gereken yağların özelliklerini tavsiye edebilirler. Motor üreticilerinin kendi motorları için tavsiye ettikleri yağların kullanımı araçların performansını arttırabilir. Motor yağı seçiminde önemli noktalardan olan yağın kalınlığı ve inceliğini gösteren viskotizeye dikkat edilmelidir. Eğer bir yağ çok yüksek viskotizeye sahip ise düşük sıcaklıklarda yağ motorun tüm bölgelerine ulaşmayabilir. Benzer şekilde bir yağ çok düşük viskotizeye sahip ise yüksek ısılarda incelmesi nedeniyle motoru beklenilen düzeyde koruyamayabilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte motor yağları çoklu viskotizeye uygun olarak üretilebilmektedir. Dolayısıyla motor yağı seçilirken hava sıcaklığına uygun yağlar seçilmelidir. Viskotize türü motor yağı 5W30, motor yağı 5W40 gibi ifadeler şeklinde ürünlerin üzerinde belirtilir. 5W30 ifadesinde yer alan W harfi İngilizce bir kelime olan winter (kış) kelimesinin ilk harfini, 5 rakamı yağın soğuktaki akışkanlı ve inceliğini, 30 sayısı ise yağın yüksek sıcaklıklardaki akışkanlığını ifade eder. Örnek üzerinden devam edecek olunursa 5W40 motor yağı 5W30 motor yağına göre soğuk havalarda aynı akışkanlık performansını gösterebilecekken sıcak havalarda 5W30 motor yağına göre akışkanlığını daha iyi koruyacaktır. Diğer taraftan motor türlerine göre 2 zamanlı motor yağı seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. İhtiyaca göre 4 zamanlı motor yağı da seçenekleriniz arasında yer alır. 2 zamanlı motorlar piston hareketinin bir tam tur olarak gerçekleştirirken 4 zamanlı motorlar söz konusu hareketi iki tam tur olarak yaparlar.  Bu bakımdan motor yağı seçilirken hangi zamanlı motor yağları için üretildiklerine bakılabilir. Bu ürünlerin ambalajları üzerinde 4T motor yağı gibi ifadelere yer verilir. Motor yağı seçiminde bir diğer önemli nokta da motorun dizel olması halinde partiküllü motor yağı seçimi hususudur. Diğer bir deyişle dizel motorların performansının daha iyi olması için motor yağı partiküllü seçilebilir. Dizel motorların çalışma sistemi benzinli motorlara göre farklı olduğu için yakıtın yanması sırasında bu motor türleri için özel üretilen yağların tercih edilmesi tavsiye edilir. Motor yağları uzun süre muhafaza edilip kullanılabileceği gibi iki yıldan uzun süre kullanılmayan motor yağlarının tercih edilmemesi önerilmektedir. Ayrıca renkleri bozulan ya da içerisinde parçacık bulunan ürünler de kullanılmamalıdır.

Motor Yağı Çeşitleri
Motor yağı çeşitleri tam sentetik, yarı sentetik ve mineral olmak üzere üç türe ayrılmaktadır. Klasik yağlar olarak da bilinen mineral motor yağları, ham petrolün işlenmesinden sonra bir takım katkı maddelerinin ilavesiyle elde edilen bir üründür. Mineral yağlar genellikle ucuz olmanın yanı sıra ortalama bir performansta motorun çalışmasını sağlar. Sentetik motor yağları ise kimyagerlerin ham petrole çeşitli kimyasal ürünleri uygulaması ile elde edilen yağlardır. Söz konusu ürünler mineral yağlara göre daha iyi performans göstermenin yanı sıra daha uzun süreli kullanıma da uygundur. Sentetik yağlar ısıya dayanma süreleri daha fazla olduğu için motoru daha fazla korumaya yardımcı olur. Son olarak yarı sentetik motor yağları, mineral yağlar ile sentetik yağların karışımından oluşmaktadır. Yarı sentetik yağlar genellikle %30 oranında sentetik yağlardan %70 oranında mineral yağlardan oluşmaktadır. Sentetik yağların mineral yağlardan en önemli farkı düşük ve yüksek sıcaklıklarda daha iyi performans göstermesidir. Diğer bir deyişle sentetik yağlar düşük sıcaklıklarda akıcılıklarından bir şey kaybetmemenin yanı sıra yüksek sıcaklıklarda da yağ eksiltmesinin önüne geçerler.

Motor Yağı Fiyatları
Motor yağı fiyatlarını etkileyen birçok farklı faktör bulunur. Motor yağı fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında ise kullanılan ürünün özellikleri ve türü gelir. Ayrıca motor yağlarının litre gibi ölçekleri fiyatlarını etkilemektedir. Motor yağı fiyatlarını etkileyen bir diğer konuda yağın çeşididir. Yağın içerisinde bulunan maddelerin maliyetleri ve işlenişi farklıdır. Bu da fiyatın değişmesinde önemli bir rol oynar. Minarelli motor yağları genellikle sentetik motor yağlarına göre daha uygun fiyatta olabilmektedir. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.